Antena 3 CNN Sport România s-a calificat în preliminariile FIBA EuroBasket 2021

România s-a calificat în preliminariile FIBA EuroBasket 2021

Sursa foto: foto- Pexels
21 Aug 2019   •   21:24

Naţionala masculină de baschet a României s-a calificat în FIBA EuroBasket 2021, după ce a învins echipa Slovaciei, cu scorul de 77-74 (19-23, 28-9, 13-20, 17-22), miercuri, la Bratislava, în ultimul meci din Grupa F a precalificărilor Campionatului European.

Tricolorii, care aveau avantajul victoriei din meciul tur, 85-68, au reuşit să se impună şi în deplasare, câştigând grupa, un succes în urma căruia vor juca în Grupa A a preliminariilor, alături de Israel, Polonia şi Spania.

În meciul de la Bratislava, gazdele au început mai bine şi conduceau cu 23-19 după primul sfert. România a făcut un joc excelent în sfertul al doilea, iar la jumătatea partidei avea avantaj de 15 puncte, 47-32.

În clasamentul final al Grupei F, România a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovacia, 6 puncte, Cipru, 4 puncte.

Primele trei clasate din Grupa A, în care vor evolua România, Israel, Polonia şi Spania, se vor califica la turneul final, găzduit de Cehia, Georgia, Germania şi Italia.

Sursă: Agerpres