Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu s-a calificat în semifinale la BRD Bucharest Open

Irina Begu s-a calificat în semifinale la BRD Bucharest Open

21 Iul 2017   •   17:20

Jucătoarea română Irina Begu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de tenis BRD Bucharest Open, dotat cu premii în valoare de 226.750 dolari, după ce a învins-o în sferturile de finală, cu 7-5, 6-0, pe franţuzoaica Pauline Parmentier (107 WTA).

Begu, favorită numărul 7, a întâmpinat o replică mai puternică din partea adversarei sale doar în primul set, când şi-a pierdut de două ori serviciul. Însă a revenit pe final şi l-a adjudecat cu 7-5. În setul secund, jucătoarea română a controlat total meciul, impunându-se cu 6-0.

Irina Begu a avut un procentaj al primului serviciu mai bun, 75% faţă de 62% al jucătoarei franceze. De asemenea, ea a făcut doar 3 duble greşeli, faţă de cele 5 ale adversarei.

Jucătoarea română clasată pe locul 58 WTA şi-a adjudecat 11.300 de dolari şi 110 puncte, urmând să o întâlnească în semifinalele competiţiei găzduite de Arenele BNR pe favorita numărul 2, Carla Suarez Navarro (34 WTA).

Sursă: Agerpres